keytrends_2025_HU_Header
  1. Kezdőlap
  2. > Knowledge Centre
  3. > Blog Posts
Blogs

Kiemelt trendek, amelyek 2025-ben átalakítják az energetikai ágazatot

Kabatnik Zsolt, a Centrica Business Solutions Magyarország értékesítési vezetőjének észrevételei arról, ahogyan az energia világa a következő években változni fog.

A tiszta energia forradalma már javában zajlik. Az előretekintő szakpolitikák és ipari stratégiák egy fenntarthatóbb energetikai jövő útját egyengetik. Az éghajlat és az energia uralja a globális politikai napirendet: az energiamegtakarítás és a tiszta energiaszektor vezető szerepéért folytatott verseny az innováció, a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés mögött meghúzódó valódi hajtóerő. De vigyázat! Az energetikai környezet összetett és folyamatosan fejlődik, tehát jövőképre és stratégiára van szükség, ha sikeresen szeretnénk megtalálni a helyes utat.

Amint a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) évente megjelenő, a közép- és hosszú távú globális energetikai trendekről átfogó és hiteles elemzést nyújtó World Energy Outlook 2024 című kiadványa rámutat: a fejlett gazdaságok tisztaenergia-ágazata vegyes képet tükröz, egyes területeken gyorsulással, máshol lassulással.

A COP28 kulcsfontosságú kötelezettségvállalásainak teljesítése lassan halad: az energiahatékonyság globális arányának megduplázására irányuló cél elérése 2030-ig minden más intézkedésnél jobban csökkenthetné a károsanyag-kibocsátásokat, de ez jelenleg nehezen megvalósíthatónak tűnik. A COP29 során is megismételték, hogy a COP28-on tett kötelezettségvállalásokról sürgősen át kell térni a konkrét végrehajtási intézkedésekre, hogy elkerülhető legyen az éghajlati célok elérésének veszélyeztetése. A fosszilis energiahordozókkal kapcsolatos tevékenységekből származó kibocsátások jelentős csökkentésére rendelkezésre állnak ugyan megállapított szakpolitikák és technológiák, de a károsanyag-kibocsátás csökkentésére irányuló erőfeszítések mégis széttagoltnak és egyenetlennek látszanak.

 

A világnak szüksége van arra, hogy sokkal gyorsabban haladjon, és képes is erre.

A jelenlegi szakpolitikákra alapozva a jelentés megállapítja, hogy az energia jövője egyértelmű: 2030-ra a globális villamosenergia-termelés gerincét az alacsony károsanyag-kibocsátású energiaforrások adják majd, amelyek a teljes villamosenergia-termelés több mint felét teszik majd ki. Valódi fordulópont, ami arra enged következtetni, hogy az évtized végére a világgazdaság további olaj-, földgáz- vagy szénmennyiségek felhasználása nélkül is képes lesz növekedni. A tiszta energia minden eddiginél gyorsabban hódít az energiarendszerben, még akkor is, ha az előretörése még mindig egyenlőtlen a különböző technológiák és a globális piacok vetületében.

A tiszta energiát hasznosító technológiák nagy termelési kapacitása lehetővé teszi a gyorsabb átmenetet a nettó zéró célértékek felé, de magával hozza a beruházásokat és az ellátási láncokat érintő kiegyensúlyozottság-hiány kezelésének szükségszerűségét is. Az utóbbi öt évben az éves napenergia-kapacitás 425 GW-ra négyszereződött, és akár 1100 GW-ra is nőhet, ami megközelíti az NZE (nettó nulla károsanyag-kibocsátás 2050-ig) forgatókönyv által megkövetelt mennyiségeket. Ehhez hasonlóan, a lítium-ion akkumulátorok a fenntartható kereslet támogatásával és a károsanyag-kibocsátások csökkentésével átalakíthatják a globális kilátásokat, ellentétben a tényleges intézkedéseket figyelembe vevő STEPS forgatókönyvvel (Stated Policies Scenario), amely a Nemzetközi Energiaügynökség által az energetikai ágazat jövőbeli tendenciáinak előrejelzésére használt számos forgatókönyv közül az egyik. Mindazonáltal közös erőfeszítésekre van szükség a fejlődő gazdaságokba irányuló beruházásokhoz és az ellátási láncok rugalmas alkalmazkodóképességének javításához, annak a tényszerűségnek az ellenére, miszerint a bőséges kínálat bonyolulttá teheti a piacokra újonnan belépők helyzetét.

 

A főbb energetikai trendek 2025-ben

A 2024-es Világszintű Energetikai Kilátások (WEO 2024) jelentés szerint olyan energetikai jövő kezd kibontakozni, amelyet erőteljes villamosítás jellemez, és amelyben túlnyomórészt a megújuló energiaforrások, különösen pedig a napenergia játszanak szerepet. A technológiai innováció – az energiatárolással, az intelligens hálózatokkal és az alacsony károsanyag-kibocsátással előállított hidrogénnel – kulcsfontosságú lesz az említett átállás támogatásában, és a mesterséges intelligencia az egész ágazatra átfogó hatással lesz.

Az átmenet felgyorsítása és a geopolitikai kockázatok mérsékelése érdekében továbbra is ambiciózusabb szakpolitikákra és hatalmas beruházásokra lesz szükség. A 2025-re vonatkozó trendek tehát valószínűleg az alábbiak lesznek:

  • A villamos energia dominanciája: A villamos energia iránti kereslet várhatóan robbanásszerűen, a teljes energiaigény növekedésének kétszeresével fog növekedni.
    A villamosítás tekinthető az energetikai átállás fő hajtóerejének, amely döntő fontosságú szerepet játszik olyan ágazatokban, mint a közlekedés (elektromos járművek), a lakossági fűtés (hőszivattyúk), valamint a feldolgozóipar, amely időközben a földgázban találja meg a maga átállásának fő eszközét.

     

  • A tiszta energiába irányuló fokozott beruházás: A tiszta energiát hasznosító technológiák felé irányuló beruházások felgyorsulnak. Ezek közé tartoznak a megújuló energiaforrások (napenergia, szél), az intelligens elektromos hálózatok, az energiatároló rendszerek (akkumulátorok, szivattyús energiatároló vízerőművek) és az alacsony károsanyag-kibocsátással előállított hidrogén.

     

  • A napenergia reflektorfényben: A napenergia továbbra is a leginkább költséghatékony energiaforrás az újonnan beépített teljesítmény tekintetében. Számos forgatókönyv szerint a folyamatos költségcsökkenésnek és sokoldalúságának köszönhetően 2030-ra várhatóan a fotovoltaikus napenergia lesz a villamosenergia-termelés fő forrása világszerte, megelőzve a többi energiaforrást. A fotovoltaikus létesítmények népszerűségének növekedésével várhatóan mind a nagyméretű napelemparkok, mind pedig az épületek tetején és a parkolókban kiépített árnyékolótetőkön elhelyezett napelemes berendezések száma növekedni fog, ami tovább növeli a napenergia részesedését az energiaforrások összetételében.

     

  • Korszerűsített áramhálózatok szükségessége: Az időszakos jellegű megújuló energiaforrások (a nap- és a szélenergia) térnyerésének támogatása jelentős beruházásokat igényel a villamosenergia-hálózatok felújítása és korszerűsítése érdekében, ezáltal rugalmasabbá és intelligensebbé (intelligens hálózatok) téve azokat a rendszer stabilitásának és megbízhatóságának biztosítása érdekében. Az EU hálózati cselekvési tervet terjesztett elő, amelynek célja a hálózatok bővítésének, digitalizálásának és hatékonyságának javítása.

     

  • Az energiatárolás döntő fontossága: Az akkumulátorokkal, szivattyús energiatároló vízerőművekkel és más kibontakozó technológiákkal megvalósított energiatárolás egyre fontosabb szerepet játszik a megújuló energiaforrások időszakos jellegének kiegyenlítésében és a folyamatos villamosenergia-ellátás biztosításában.

     

  • Az alacsony károsanyag-kibocsátással előállított hidrogén szerepe: Az alacsony károsanyag-kibocsátással előállított hidrogén – legyen szó akár megújuló energiaforrásokból (zöld hidrogén), akár szén-dioxid-leválasztással és -tárolással (kék hidrogén) történő előállításról – kulcsfontosságú energiahordozónak tekinthető a nehezen villamosítható ágazatok, például a nehézipar és a távolsági fuvarozás, közlekedés szén-dioxid-mentesítésében.

     

  • A mesterséges intelligencia (MI) hatása: A mesterséges intelligencia az adatközpontok fogyasztásának optimalizálása és az elektromos hálózatok felügyelete révén már most is hatással van az energetikai ágazatra. A WEO 2024 jelentés előrejelzése szerint az MI hatása a jövőben még nagyobb lesz, mivel hozzájárul majd a teljes energiarendszer hatékonyságának, tervezésének és irányításának javításához.

     

  • Geopolitikai kockázatok és energiabiztonság: A geopolitikai feszültségek, például a közel-keleti konfliktus, a fosszilis energiahordozó ellátást érintő lehetséges zavarok miatt veszélyeztetik a globális energiabiztonságot. Egyúttal kiemelik az energiahordozók biztonságosabb és diverzifikáltabb forrásaira történő átállás felgyorsításának fontosságát.

     

  • A határozottabb fellépés szükségessége: A tiszta technológiák gyártásának felfuttatása valódi lehetőséget kínál az energetikai átállás felgyorsítására és a STEPS-forgatókönyv túlteljesítésére, de sokkal nagyobb erőfeszítések szükségesek a globális – például a Párizsi Megállapodásban meghatározott – éghajlati célok eléréséhez.

 

Ennek keretében azonban a földgáz továbbra is fontos szerepet játszik, mivel olyan megoldásként van konfigurálva, amely támogatja az összes olyan ipari folyamat energetikai átállását, amelyekben magas hőmérsékletű energiahordozó formájában van szükség hőenergiára, és amelyeket a még nem kiforrott vagy nagyon rövid időn belül integrálni szükséges alternatív technológiák miatt nem lehet közvetlenül átalakítani.

Érdekelné egy új energetikai beruházás elindítása a vállalata számára? 

A környezeti felelősségvállalás és a gazdasági igények közötti egyensúlyt megteremtő energetikai beruházások megvalósítása összetett kihívást támaszt. Csapatunk, amely több mint 35 éves tapasztalattal rendelkezik a helyszíni energetikai infrastruktúra területén, el tudja végezni a lehetséges megoldások elemzését. Előzetes értékelésért forduljon hozzánk bizalommal.

Iratkozzon fel a Centrica Business Solutions szolgáltatásra

Iratkozzon fel havi hírleveleinkre:

  • Frissítések a nettó nulláról, a fenntarthatóságról, az alacsony szén-dioxid-kibocsátásról és a megújuló energiáról
  • Betekintés energetikai megoldásainkba és a tágabb energiapiacra
  • Legfrissebb híreink, webináriumaink, podcastjaink és eseményeink

Az adatok megadásával Ön beleegyezik abba, hogy a Centrica Business Solutions az Ön személyes adatait az Adatvédelmi szabályzatban leírtak szerint kezelje. A Centrica Business Solutions hírlevelet és egyéb, általunk relevánsnak ítélt marketinganyagot küld Önnek rendszeresen. A tőlünk érkező kommunikációt Ön bármikor lemondhatja.