Építéskor vagy felújításkor számos dolgot tekintetbe kell venni. A környezetre gyakorolt hatásnak azonban a lista élén kell állnia. A BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Methodology) a legfontosabb környezetvédelmi értékelési módszer és egyben projektek, infrastruktúra és épületek alaptervezése során használt minősítési rendszer. Mi kell tehát a kiváló BREEAM minősítés eléréséhez?
A tervező alkalmazások többsége igazoló dokumentumként előírja az energiastratégiát és a fenntarthatósági nyilatkozatot. Előfordulhat az is, hogy konkrétan a BREEAM minősítés az előírt követelmény.
A tervezési és beszerzési folyamat legelején. A BREEAM tervezés közbeni és építés utáni értékelésből áll, ugyanakkor egy előzetes értékeléssel:
Ideális esetben kerülendő a tervmódosítás és az utólagos módosítás. Ezek pénzügyi hatása jelentős, és nem kívánt késedelemhez vezethetnek.
A BREEAM referenciaértékelési rendszere az új építési és eszközfelújítási projekteknél összehasonlítást kínál más BREEAM minősítéssel rendelkező épületekkel.
A rendszer tíz fejezetben foglalkozik a környezetvédelmi teljesítménnyel, és jutalmazza a bevált gyakorlatok igazolt teljesítményszintjeit. (Megjegyzés: új építési és eszközfelújítási projekteknél eltérő az elérhető súlyozás és elismerés.)
A BREEAM képzett munkatársa átvilágítja az épületet a tíz teljesítményfejezet és kategóriáik értékelési szempontjai szerint.
A pontszámot a BREEAM minősítés referenciaszintjeivel összehasonlítva jön létre a hivatalos BREEAM minősítés. „Kiváló” BREEAM minősítéshez a fejezetek összesített eredményének 85% felett kell lennie.
85% feletti eredmény esetén is kötelezően teljesíteni kell az alábbi minimum követelményeket:
Előfordulhat, hogy a helyi hatóságok külön követelményeket írnak elő, ezeket is ellenőrizni kell.
Azonban a BREEAM minden más szempontjának is teljesülnie kell, és beleszámít az értékelésbe. A lehető legjobb eredmény eléréséhez törekedni kell az alábbiak meglétére:
Az energia fejezetben érhető el a legtöbb pontszám (31) és ez az egyik legnagyobb súlyú fejezet (15%).
Az energiateljesítményre vonatkozó tanúsítvány (EPC) megszerzéséhez az Építési Szabályzat L részének való megfelelés szükséges, ezért az EPC „A” minősítés a tervezés jó kiindulópontja lehet.
A CHP vagy más néven kapcsolt energiatermelés és a trigenerációs (elektromos fűtő és hűtött víz előállító) rendszerek számottevően javíthatják az energiahatékonyságot. Csökkentik a CO2-kibocsátást és az energiaköltséget.
A BREEAM Ene 01 kategóriájában 12 pont érhető el az épület energiateljesítmény-hányadával, és a CHP berendezések bizonyítottan a legjobbak közé tartoznak az elsődleges energiafogyasztás és CO2 kibocsátás minimalizálására ebben a kategóriában.
Minden „innovációért” járó pont 1%-kal javítja a BREEAM minősítést (legfeljebb 10%-ig). Mi tekinthető innovációnak? Innovációs többletpont jár azért, ha a CHP berendezés alternatív tüzelőanyaggal, például biogázzal vagy anaerob szervesanyag-bontásból származó gázzal üzemel. Azonban az ilyen típusú tüzelőanyag piaci vonzereje alacsonyabb lehet az ellátás biztonsága miatt.
Fontos, hogy minden építési szakasznak a tervezési útmutatóval összhangban kell lezajlania. Így bizonyosan rendelkezésre állnak az építés utáni BREEAM értékeléshez szükséges dokumentumok.
Írország központi bankja székhelyének épülete például a „kiváló” BREEAM minősítést kapott a tervezési szakaszban.
Az épületben nagy hatásfokú CHP rendszer és korszerű szellőző rendszer előirányzásával az energia tekintetében 91,3%-os, a szennyezés tekintetében 88,89%-os minősítést kapott. Az épület közlekedési terve is 88,89%-os minősítést ért el.
Iratkozzon fel havi hírleveleinkre:
Az adatok megadásával Ön beleegyezik abba, hogy a Centrica Business Solutions az Ön személyes adatait az Adatvédelmi szabályzatban leírtak szerint kezelje. A Centrica Business Solutions hírlevelet és egyéb, általunk relevánsnak ítélt marketinganyagot küld Önnek rendszeresen. A tőlünk érkező kommunikációt Ön bármikor lemondhatja.